Terapia Krótkoterminowa

Terapia Krótkoterminowa

Słowo „terapia” może wywoływać różne skojarzenia w zależności od kontekstu i doświadczenia danej osoby. Dla wielu z nas terapia psychologiczna nadal kojarzy się z długoletnim procesem oraz obrazem pacjenta leżącego na siedząco rozmawiającego z terapeutą siedzącym obok. To częsta scena, którą możemy zobaczyć w filmach.

Terapia jest bardzo zróżnicowaną dziedziną, a jej metody i techniki mogą różnić się w zależności od nurtu terapeutycznego oraz głębokości i specyfiki problemu z jakim boryka się klient. Współczesna pomoc psychologiczno-terapeutyczna ma do zaoferowania szeroki wachlarz metod oraz narzędzi terapeutycznych. W tym miejscu chcę przybliżyć tzw. nurt terapii krótkoterminowej, która zyskuje coraz większą popularność wśród klientów i terapeutów.

Czym jest Terapia Krótkoterminowa?

Terapia krótkoterminowa to nie jest terapia jednego czy dwóch spotkań bowiem w tak krótkim czasie nie można mówić o jakimkolwiek procesie terapeutycznym. W podejściu tym słowo krótkoterminowa nie oznacza krótkotrwała lecz ograniczona w czasie. Ten czas jest potrzebny między innymi po to, abyś Ty jako klient mógł stopniowo otworzyć się przed terapeutą, którego sam sobie wybrałeś/aś i nabrać do niego zaufania.

Podejście krótkoterminowe skupia się na rozwiązywaniu konkretnego problemu w stosunkowo niedługim okresie czasu. Jest to podejście terapeutyczne, koncentrujące się na wypracowywaniu praktycznych strategii i technik, które mogą pomóc klientom rozwiązać problem lub znaleźć bardziej konstruktywne sposoby radzenia sobie z nim.

Ile trwa terapia krótkoterminowa

Charakterystyczną cechą terapii krótkoterminowej jest określona przeważnie na pierwszym spotkaniu, długość trwania terapii. Zazwyczaj taka forma pomocy trwa 10-20 sesji w czasie od 3 do 6 miesięcy. Jest więc o wiele krótszą formą pracy z klientem, niż terapia długoterminowa trwająca nawet kilka lat. Ilość sesji i czas trwania terapii ustalany jest zawsze indywidualnie, w porozumieniu z danym klientem, w zależności od charakteru jego trudności.

Dla niektórych osób fakt, że terapia ma określony czas trwania, może działać motywująco. Klient wie, że ma pewien ustalony czas, w którym pracuje nad rozwiązaniem problemu. Spotkania kończą się, kiedy klient uzna, że określony przez niego cel został zrealizowany.

W krótkoterminowym podejściu terapeutycznym terapeuta raczej nie skupia się na analizowaniu całej historii życiowej klienta. Praca terapeutyczna skoncentrowana jest głownie na teraźniejszości i przyszłości a do wydarzeń z przeszłości klient sięga rzadko zazwyczaj tylko po to aby odkryć swoje zasoby, które może wykorzystać w „tu i teraz.”

Czas trwania terapii krótkoterminowej może być zależny od:

  • motywacji klienta oraz celu jaki chce osiągnąć
  • rodzaju problemu i stopnia jego nasilenia (czy problem wystąpił pierwszy raz czy powtarza się i jak dotychczas klient sobie z nim radził)
  • zasobów osobistych klienta
  • współwystępowania innych zaburzeń psychofizycznych u klienta
  • indywidualnych potrzeb klienta

Proces Terapii Krótkoterminowej: Jak to Działa?

Określenie celów terapeutycznych:
Pierwszym krokiem w terapii krótkoterminowej jest określenie jasnych i konkretnych celów terapeutycznych. Klient wraz z terapeutą wspólnie ustalają, co chcą osiągnąć i czy jest to możliwe w trakcie terapii.
Skupienie na rozwiązaniach:
Terapia krótkoterminowa koncentruje się na poszukiwaniu praktycznych rozwiązań problemów i wykorzystywaniu mocnych stron klienta. Terapeuta wspiera klienta w zidentyfikowaniu strategii, które pomogą osiągnąć zakładane cele.
Ograniczony czas:
Terapia krótkoterminowa zazwyczaj trwa od kilku do kilkunastu sesji, w przeciwieństwie do długotrwałych terapii. Terapeuci stawiają na szybkość i efektywność w rozwiązywaniu problemów.
Samoświadomość i umiejętności radzenia sobie:
W terapii krótkoterminowej klient otrzymuje konkretne narzędzia by nauczyć się lub rozwinąć umiejętności, które pomogą mu radzić sobie z problemem.

W jakich sytuacjach Terapia Krótkoterminowa jest najbardziej skuteczna?

Terapia krótkoterminowa może być stosowana dla wielu osób w różnych sytuacjach. Jest idealnym rozwiązaniem dla tych, którzy z różnych przyczyn nie mogą korzystać z terapii długoterminowej. Tego rodzaju terapia może być pomocna w:

  • budowaniu większej pewności siebie i pozytywnego obrazu siebie,
  • zmniejszeniu zaburzeń lękowych,
  • leczeniu depresji, nerwic oraz zaburzeń nastroju,
  • rozwiązywaniu problemów wychowawczych,
  • przezwyciężeniu kryzysów rodzinnych/ małżeńskich oraz trudności w relacjach,
  • nagłych sytuacjach tj. śmierć, choroba, rozstanie,
  • radzeniu sobie ze stresem i trudnymi emocjami

Formy terapii krótkoterminowej

Racjonalna Terapia Zachowania
RTZ jest jedną z najpopularniejszych form terapii krótkoterminowej. O tej metodzie więcej przeczytasz tutaj: https://panikulka.pl/rtz/
Terapia Skoncentrowana na Rozwiązaniach
TSR to kolejna bardzo popularna i skuteczna forma terapii krótkoterminowej zyskująca coraz więcej zwolenników. Krótki opis tej metody znajdziesz tutaj https://panikulka.pl/terapia-skoncentrowana-na-rozwiazaniach/
Terapia Akceptacji i Zaangażowania
Terapia Akceptacji i Zaangażowania (ACT) jest formą psychoterapii krótkoterminowej, która wyrosła z terapii poznawczej i behawioralnej. ACT – to forma psychoterapii, która opiera się na akceptacji myśli i reakcji oraz na zaangażowaniu się w działania zgodne z wartościami życiowymi. Pełen opis tej terapii znajdziesz tutaj: https://panikulka.pl/terapia-act/

Zalety Terapii Krótkoterminowej

  • Terapia krótkoterminowa, stanowi atrakcyjną opcję dla wielu klientów, którzy potrzebują natychmiastowej pomocy i konkretnych narzędzi do radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychologicznymi.
  • Terapia krótkoterminowa może być bardziej ekonomiczna niż terapia długoterminowa, co czyni ją dostępną dla większej liczby osób.
  • Terapia krótkoterminowa ma ograniczony czas trwania co dla wielu osób może wzmacniać motywację do zmiany i koncentrację na działaniu.

Terapia krótkoterminowa to skuteczne i efektywne podejście terapeutyczne, które pomaga klientom osiągnąć konkretne cele terapeutyczne w stosunkowo krótkim czasie. Skupia się na rozwiązaniu problemów i dostarczeniu klientom praktycznych narzędzi do radzenia sobie z trudnościami emocjonalnymi i psychologicznymi. Dzięki temu stanowi cenną opcję dla tych, którzy potrzebują natychmiastowej i doraźnej pomocy oraz konkretnych rozwiązań w trudnych sytuacjach życiowych.

Należy jednak pamiętać, że terapia krótkoterminowa nie jest magicznym rozwiązaniem na wszystkie problemy i ma swoje ograniczenia. Nie wszystko bowiem można zmienić i warto mieć tego świadomość by nie oczekiwać od terapeuty i samej terapii nierealnych celów.

Jeśli chcesz spróbować takiej formy terapii, umów się ze mną na pierwsze spotkanie