Terapia akceptacji i zaangażowania ACT.
Co warto o niej wiedzieć?
Chcesz poradzić sobie ze stresem i silnymi emocjami? Dobrą metodą w takiej sytuacji często okazuje się terapia akceptacji i zaangażowania (ACT). Czytaj dalej i dowiedz się, czym jest terapia ACT, co ją odróżnia od innych form terapii i kiedy warto ją zastosować.
Spis treści:
- Co to jest terapia akceptacji i zaangażowania (ACT)?
- W jakich sytuacjach warto skorzystać z terapii akceptacji i zaangażowania?
- Jakie konkretne techniki i narzędzia są wykorzystywane w terapii akceptacji i zaangażowania?
- Podsumowanie: co warto wiedzieć o terapii ACT?
Co to jest terapia akceptacji i zaangażowania ACT?
Terapia akceptacji i zaangażowania, czyli ACT (tak, jak angielski czasownik act – działać), to specyficzna forma terapii, która może Ci pomóc w radzeniu sobie z różnymi wyzwaniami życiowymi.
Jest to bardzo specyficzne podejście, które skupia się na akceptowaniu własnych myśli i uczuć, a także angażowaniu się w działania zgodne z własnymi wartościami życiowymi. Tu nie chodzi o to, by zmieniać myśli lub uczucia, walczyć z nimi i leczyć objawy, lecz… nauczyć się, jak z nimi żyć. Okazuje się bowiem, że akceptacja i odpuszczenie przynosi bardzo ciekawy skutek uboczny: zmniejszenie objawów.
W jakich sytuacjach warto skorzystać z terapii akceptacji i zaangażowania (ACT)?
Postawienie na akceptację, zamiast aktywnej walki z negatywnymi myślami i silnymi emocjami działa, kiedy inne formy terapii nie przynoszą oczekiwanych efektów.
Terapia ACT może Ci pomóc w radzeniu sobie ze stresem, negatywnymi myślami czy silnymi emocjami. To również dobra metoda dla osób, które chcą się pogodzić z przeszłością, przestać ją rozpamiętywać i skupić się na teraźniejszości oraz przyszłości.
Czy są jakieś ograniczenia, sytuacje, w których terapia ACT może nie być zalecana?
Pamiętaj, że terapia akceptacji i zaangażowania może nie być odpowiednia do radzenia sobie z głębokimi zaburzeniami psychicznymi, które wymagają bardziej intensywnej interwencji terapeutycznej lub psychiatrycznej.
Jakie konkretne techniki i narzędzia są wykorzystywane w terapii akceptacji i zaangażowania (ACT)?
Oto wybrane techniki stosowane w terapii ACT.
Akceptuj
Pogódź się z tym, że życie zawsze będzie przynosić różnorodne emocje i uczucia, także te nieprzyjemne. Nie martw się o to, nad czym nie masz kontroli, bo przez to tylko niepotrzebnie cierpisz. Nie próbuj się pozbywać nieprzyjemnych myśli, wspomnień lub uczuć – po prostu zrób dla nich miejsce, daj im przyjść i pozwól odejść.
Obserwuj swoje myśli
Spójrz na swoje myśli z zewnątrz, bez emocji, jakby wyświetlały się na ekranie. Kiedy pomyślisz, że nie dasz sobie z czymś rady, zauważ tę myśl. Przyjrzyj się jej z boku, tak, jakby należała do kogoś innego: O, mam taką myśl, że nie dam rady.
Bądź tu i teraz
Nie możesz zmienić przeszłości ani przyszłości – one w tej konkretnej chwili nie istnieją. Istnieje tylko to, czego doświadczasz w tym momencie. Właśnie dlatego w stresującej chwili skup się na tym, co jest tu i teraz.
Rozejrzyj się wokół siebie i skoncentruj swoją uwagę na jednej rzeczy, którą możesz obserwować: na drzewie za oknem, chmurze na niebie czy psie, który siedzi obok Ciebie.
Jeśli przychodzą do Ciebie trudne, rozpraszające myśli, pozwól im przyjść i odejść. Unikaj walki – bo wtedy koncentrujesz uwagę na walce, zamiast na swojej obecności w tej chwili.
Określ swoje wartości
Rozpoznaj to, co jest dla Ciebie ważne. Zadaj sobie pytanie, czy bardziej zależy Ci w danej sytuacji na X, czy na Y – np. Czy chcesz dostać awans, czy spędzać więcej czasu z bliskimi, zamiast w pracy? To dla Ciebie ważna informacja, która pomoże Ci przejść do zaangażowanego działania, które jest kolejnym krokiem w terapii ACT.
Ile trwa i jak przebiega terapia akceptacji i zaangażowania (ACT)?
Sesje terapeutyczne w ramach terapii ACT zazwyczaj trwają od kilku do kilkunastu tygodni, w zależności od Twoich potrzeb. Podczas sesji terapeuta pomaga Ci zidentyfikować Twoje wartości życiowe oraz cele, które chcesz osiągnąć. Wspólnie opracowujecie plan działania, który pozwoli Ci zbliżyć się do realizacji tych celów.
Jak przygotować się do sesji terapeutycznych w ramach terapii akceptacji i zaangażowania (ACT)?
Przed sesją terapeutyczną w ramach terapii akceptacji i zaangażowania pomyśl, jakie wyznajesz wartości, jakie masz cele życiowe oraz trudności, z którymi chcesz się zmierzyć. Ważne jest również Twoje otwarte podejście i gotowość do pracy nad sobą. Dzięki temu uzyskasz dużo lepsze efekty terapii.
Podsumowanie: co warto wiedzieć o terapii ACT?
Terapia akceptacji i zaangażowania (ACT) może być skuteczną formą terapii, jeśli szukasz sposobu na radzenie sobie z trudnościami życiowymi. Ta forma terapii kładzie nacisk na coś zupełnie innego niż walka z niepożądanymi objawami i w efekcie: pomaga Ci zmniejszyć ich natężenie. Dzięki podejściu opartemu na akceptacji i działaniu zgodnie z wartościami życiowymi możesz osiągnąć większą równowagę emocjonalną i satysfakcję z życia.
Jeśli chcesz spróbować takiej formy terapii, umów się ze mną na pierwsze spotkanie